Katalóg voľnopredajných liekov, liečiv a súvisiacich produktov
Elmex Gelee stm.gel 1 x 25 mg ODHADOVANÁ CENA: 8.24 EUR (€)
Elmex Gelee stm.gel 1 x 25 mg ODHADOVANÁ CENA: 8.24 EUR (€)

Elmex Gelee stm.gel 1 x 25 mg ODHADOVANÁ CENA: 8.24 EUR (€)

Katalógové číslo: lieky24-332 Kategórií:

Popis

ODHADOVANÁ CENA: 8.24 EUR (€) Lekáreň Lieky24

Indikácie: Elmex zubný gél sa používa ako prevencia zubného kazu, predovšetkým u detí a mladistvých, ako aj u pacientov so zubnými strojčekmi, inými ortodontickými aparátmi a čiastočnými protézami. Používa sa aj ako podporná liečba začínajúcich karióznych lézií (zubných kazov) a citlivých zubných krčkov.

Kontraindikácie: Nepoužívajte Elmex gelée, keď ste alergický (precitlivený) na olaflur, dektaflur a fluorid sodný alebo na ktorúkoľvek z ďalších zložiek Elmexu gelée, keď máte patologické (chorobné) zmeny na sliznici v ústnej dutine (erózia epitelu), keď nie ste schopný kontrolovať prehĺtací reflex (napr. deti v predškolskom veku, postihnuté osoby), u dojčiat a malých detí do 2 rokov z dôvodu obsahu silice mäty piepornej a silice mäty kučeravej. Niekoľko dní po podaní Elmexu gelée sa má prerušiť systémové podávanie fluoridov (napr. vo forme tabliet).

Tehotenstvo a dojčenie: Neexistujú žiadne dôkazy, že by fluoridy znamenali riziko pre plod. Fluoridy prechádzajú do materského mlieka. Elmexgelée možno preto počas dojčenia používať len s opatrnosťou.

Dávkovanie: Nasledovné dávkovanie sa môže zvýšiť v čase, keď je riziko vzniku kazu vyššie a tiež pri liečbe citlivých zubných krčkov. Toto dávkovanie sa vzťahuje najmä pre pacientov s ortodontickými pomôckami. Jedenkrát týždenne naneste asi 1 cm Elmexu gelée (t.j. 0,5 gramu zubného gélu, čo zodpovedá 6,25 mg fluoridu) na zubnú kefku a vyčistite si zuby. Vypláchnite asi po dvoch až troch minútach. Najvhodnejšie je použitie tesne pred spaním. Na cielenú liečbu citlivých zubných krčkov sa má Elmexgelée nanášať priamo na postihnuté miesta. Elmex gelée môžu používať len osoby, ktoré ovládajú prehĺtací reflex. Má sa dodržať primeraný čas kontaktu zubného gélu so zubami (najmenej 2 až 4 minúty), pričom sa nesmie prekročiť 5 minút. Po použití je potrebné ústa vypláchnuť.

V prípade akútneho predávkovania je možné miestne podráždenie sliznice. V závislosti od dávky a spôsobu podania sa môže vo výnimočných prípadoch (napr. po podaní lyžicovým aplikátorom) do ústnej dutiny dopraviť do 100 mg fluoridu, čo zodpovedá 8 gramom Elmexu gelée. Prehltnutie takéhoto množstva môže spôsobiť vznik nevoľnosti, vracania a hnačky. Vo väčšine prípadov sa tieto příznaky objavia počas prvej hodiny po požití a odznejú po troch až šiestich hodinách. Pravidelné prekračovanie dennej dávky fluoridu 2 mg počas vývoja zubov do veku približne 8 rokov môže viesť k poruchám v mineralizácii zubnej skloviny. Prejavuje sa ako fliačiky na zubnej sklovine. Tento stav, známy ako zubná fluoróza, sa po tomto veku neobjavuje ani pri vysokých denných dávkach.