Katalóg voľnopredajných liekov, liečiv a súvisiacich produktov
Kreon 10 000 50 cps ODHADOVANÁ CENA: 7.68 EUR (€)
Kreon 10 000 50 cps ODHADOVANÁ CENA: 7.68 EUR (€)

Kreon 10 000 50 cps ODHADOVANÁ CENA: 7.68 EUR (€)

Katalógové číslo: lieky24-7141 Kategórií:

Popis

ODHADOVANÁ CENA: 7.68 EUR (€) Lekáreň Lieky24

Indikácie: Liek obsahuje zmes enzýmov, ktorá sa nazýva „pankreatín“. Pankreatín napomáha tráveniu potravy. Enzýmy sa získavajú z podžalúdkových žliaz (pankreasov) ošípaných. Liek obsahuje malé pelety, ktoré pomaly uvoľňujú pankreatín do tenkého čreva. ​Liek sa používa u detí a dospelých s “exokrinnou insuficienciou pankreasu”. Ide o stav, kedy podžalúdková žľaza neprodukuje dostatočné množstvo tráviacich enzýmov. Často k nemu dochádza u osôb, ktoré majú:

  • cystickú fibrózu, ktorá je zriedkavou genetickou poruchou;
  • upchaté vývody podžalúdkovej žľazy alebo žlčníka (pankreatické vývody nebo spoločný žlčovod);
  • chronický zápal podžalúdkovej žľazy (chronická pankreatitída);
  • akútny zápal podžalúdkovej žľazy (akútna pankreatitída). Liek sa môže užiť po obnovení príjmu potravy;
  • rakovinu pankreasu;
  • odstránenú časť podžalúdkovej žľazy alebo celú podžalúdkovú žľazu (čiastočná alebo úplná pankreatektómia);
  • odstránenú časť žalúdka alebo celý žalúdok (čiastočná alebo úplná gastrektómia);
  • žalúdočno-črevný bypass;
  • Shwachmanov-Diamandov syndróm.

Bez porady s lekárom sa môže liek užívať pri príznakoch porúch trávenia vyvolaných nedostatočnou tvorbou tráviacich enzýmov ako sú nevoľnosť, vracanie, hnačka, zápcha.

Kontraindikácie: Ak ste alergický na pankreatín alebo na ktorúkoľvek z ďalších zložiek tohto lieku. U pacientov s cystickou fibrózou, ktorí užívajú lieky s vysokým obsahom pankreatínu, bola hlásená zriedkavá porucha čreva nazývaná „fibrotizujúca kolonopatia “, pri ktorej je črevo zúžené. Ak máte cystickú fibrózu a denne užívate viac ako 10 000 jednotiek lipázy na kg telesnej hmotnosti a zaznamenáte neobvyklé brušné príznaky alebo zmeny týchto príznakov, informujte svojho lekára.

Tehotenstvo a dojčenie: Ak ste tehotná alebo by ste mohli otehotnieť, poraďte sa so svojím lekárom predtým, ako začnete užívať tento liek. Lekár rozhodne, či máte Kreon 10 000 užívať a v akej dávke. Kreon 10 000 sa môže užívať počas dojčenia.

Dávkovanie: Cieľom dávkovania je substitúcia podľa individuálnych potrieb v závislosti od závažnosti ochorenia a zloženia stravy. Dávkovanie u pediatrických a dospelých pacientov s cystickou fibrózou Na základe odporúčania “Cystic Fibrosis Consensus Conference“, “US CF Foundation case-control study“ a “UK case-control study“ možno navrhnúť nasledovné všeobecné dávkovanie pre substitúciu pankreatických enzýmov:

– dávkovanie enzýmov podľa hmotnosti dieťaťa sa má začať dávkou 1000 jednotiek lipázy/kg hmotnosti a jedlo u detí mladších ako 4 roky a 500 jednotiek lipázy/kg hmotnosti a jedlo u detí starších ako 4 roky;
– dávkovanie sa má upraviť podľa závažnosti ochorenia, kontroly steatorey a zabezpečenia dostatočného nutričného príjmu;
– u väčšiny pacientov má dávka zostať pod 10 000 jednotiek lipázy/kg telesnej hmotnosti/deň alebo 4000 jednotiek lipázy/g prijatého tuku.

Dávkovanie pri iných ochoreniach spojených s exokrinnou insuficienciou pankreasu. Dávkovanie má byť individuálne, určené stupňom maldigescie a obsahom tuku v jedle.
Potrebná dávka pre hlavné jedlo (raňajky, obed alebo večera) má rozpätie od 25 000 po 80 000 Ph. Eur. U. lipázy a pre ľahké jedlo (desiata, olovrant, malé občerstvenie) sa podáva polovica individuálnej dávky.

Upozornenie: Uchovávajte na tmavom a suchom mieste pri teplote do 25°C, mimo dohľadu a dosahu detí! Dodržujte doporučené dávkovanie a terapeutický režim. Pred použitím si prečítajte písomnú informáciu pre používateľa pribalenú k lieku. V prípade nejasností sa informujte u lekára alebo lekárnika. Nepoužitý liek vráťte do lekárni, pomôžete tak chrániť životné prostredie! Nepoužívajte po dátume exspirácie!